Publikace

Do jesliček Panna chudičká dala synáčka svého

V závěru roku 2019 vydala pobočka Muzea Novojičínska v Příboře publikaci tří autorů, jejích pracovníků, s názvem „Do jesliček Panna chudičká dala synáčka svého.“ Autorem, všech fotografií v této publikaci je Michal Mikulička.

Koho tato publikace zaujme, tak má ještě možnost si ji zakoupit..

Propagační cizojazyčná publikace 2020

Propagační materiál vydaný za účelem prezentace ČSPB z.s. na Světovém betlemářském kongresu, který se konal v Aachen (Cáchy – Německo) ve dnech 15. – 19. 1. 2020.

Sborník Betlémy stále živé III. a výstavní katalog Vladimír Morávek

Muzeum Jindřichohradecka vydalo koncem roku 2019 dvě zajímavé publikace. Pro badatele v oblasti betlemářství je určen obsáhlý 287 stránkový sborník příspěvků z Mezinárodní betlemářské konference, která se konala závěrem roku 2018 v Jindřichově Hradci. Sborník obsahuje 24 příspěvků odborníků z domova i ze zahraničí. Autory příspěvků jsou například italský badatel Pier Luigi Bombelli, který se specializuje především na papírové vystřihovací betlémy z celého světa nebo Hana Dvořáková z Brna, která se zabývá kralickými betlémy. Jindřichohradeckým mechanickým betlémům se věnovala Alexandra Zvonařová, příbramským Lenka Blažková a Ján Chvalník a třebíčským Antonín Žamberský. Otázkou restaurování velkých mechanických betlémů se zabývala Petra Jahnová z Třebechovic pod Orebem a Alexandra Zvonařová z Jindřichova Hradce.

Autory dalších příspěvků jsou například Johann Dendorfer, Ida Diemer, Timothy Bottema-van den Haak, Klaus Brandl, Ivana Sieberová, Jan Roda, Alice Glaserová Jana Koštuříková, Libor Šedina, Romana Trešlová, Jan Bondra, Eva Požárová Jozef Práznovský, Štěpánka Běhalová a Marie Hazuková. 

Sborník je možno objednat v Muzeu Jindřichohradecka za 160 Kč. 
Katalog k výstavě Vladimíra Morávka z Bratislavy byl vydán u příležitosti tradiční vánoční autorské výstavy v kostele sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci, kterou uspořádalo Muzeum Jindřichohradecka závěrem roku 2019. Celobarevný katalog dokumentuje celoživotní tvorbu mimořádného slovenské řezbáře Vladimíra Morávka, který zaujme především svou specifickou technikou práce a osobitým zpracováním námětu. Výtvarně školený autor vytváří nejenom betlémy, ale i plastiky madon, žen, pierotů a fantazijních objektů. Katalog s barevnými fotografiemi všech vystavených plastik lze zakoupit v Muzeu Jindřichohradecka za 130 Kč. Kontakty na Muzeum Jindřichohradecka (muzeum@mjh.cz, 384 363 661).

Táborský betlém

Jedná se o vystřihovací betlém, který je zabalený ve fólii.
V balení jsou tři listy A3 a jeden list A4 s celkovým vyobrazením a s podrobným návodem na sestavení.

V příloze je doprovodný list. Cena tohoto betlému je 120 Kč (včetně DPH) + poštovné 60 Kč

Možné objednat na:
valterovamarie@gmail.com , Marie Valterová, Zbyňkova 1236, 390 01 Tábor, Telefon: 776 601 913

Stará řemesla

V záplavě vydávaných knih si málokdo asi všimne zajímavé knížky „Stará řemesla“ autorů Jaroslava Kocourka a Marka Podhorského. Kniha představuje 18 řemesel a živností, které nyní známe většinou už jen z muzeí – například cvočkařství, drátenictví, knoflíkářství, paličkování aj. Kromě toho popisuje, co byla bratrstva, jak složité byly cechovní zkoušky nebo jaká měli řemeslníci privilegia i povinnosti.

Poutavý text doplňuje na 450 fotografií. Tuto knížku lze doporučit i vám betlemářům. V dobrém slova smyslu zde můžete najít inspiraci pro svou další činnost.

Knihu lze objednat v nakladatelství Rubico  www.rubico.cz (rubico@rubico.cz)  za 199 Kč nebo např. na adrese https://www.knihcentrum.cz/Kniha/stara-remesla za cenu 187 Kč. Ceny jsou uvedeny s platností k datu 11.11.2017.

POLIČSKÉ BETLÉMY A JEJICH TVŮRCI – 2. UPRAVENÉ VYDÁNÍ

Autor: Bohumír Anderle

Publikace má 24 textových stran a 8 barevných stran obrazové přílohy. Cena 50 Kč. + poštovné při zasílání

K sehnání je v Městském muzeu a galerii – Centru Bohuslava Martinů v Poličce

Městské muzeum a galerie Polička
Centrum Bohuslava Martinů v Poličce
tel.: +420 461 723 855
muzeum@muzeum.policka.org

www.cbmpolicka.cz

TIŠNOVSKO A BETLÉMY

Informace o knize „TIŠNOVSKO A BETLÉMY“, kterou vydává společnost Art Periscope s.r.o. se sídlem v Tišnově u příležitosti 5. ročníku výstavy betlémů, letos opět v prostorách OÚ Předklášteří, kde bude při vernisáži této výstavy 14. prosince 2013, jejíž začátek bude ve 14 hodin slavnostně pokřtěna.
Tato publikace navazuje na loňský katalog betlémů vydaný pro 4. ročník výstavy společnosti Art Periscope. A protože návštěvníky těchto výstav zajímají i „rodné listy“ vystavovaných betlémů, rozhodl se autor výstav Zdeněk Jílek sesbírat co nejvíce poznatků nejenom o těchto exponátech a výtvarnících, ale třeba i o historii betlémů nebo o betlémech v kostelích na Tišnovsku.
Kniha má 96 stránek, 64 barevných a 32 černobílých, formát 25 x 17 cm, na křídovém lesklém papíře s brožovanou vazbou. V úvodu jsou všeobecné informace o historii betlémů, m.j. i články od Mirka Andrleho, Naděždy Parmové nebo Vráti Ebra. Ve druhé části jsou medailonky 27, vesměs regionálních výtvarníků, kteří představili svůj betlém na výstavách společnosti Art Periscope. 3. kapitola obsahuje betlémy z kostelů v Tišnově, Předklášteří, Lomnici, Drásově a Doubravníku. Dále jsou v knize vybrané betlémy ze sbírek manželů Jílkových z Tišnova a Jiřího Gottwalda ze Křtin. Pátá kapitola představuje malíře betlémů vystavujících v Tišnově (Hruška, Svatoš, Vojtek, Mikundová, Pavlík) a na závěr je fotogalerie z minulých čtyř ročníků našich výstav.
Všechny další akce a informace pro objednávání této jedinečné, nejen vánoční publikace, naleznete na mailové adrese www.artperiscope.cz nebo na tel. 603419745.

Putování za betlémy České republiky

Snahou a cílem autorů knihy Putování za betlémy České republiky je seznámit čtenáře s historií vybraných chrámových i lidových betlémů známých betlemářských oblastí České republiky. Důležitým kritériem výběru byla podmínka, aby byl betlém buď trvale, nebo alespoň o Vánocích, vystavován. K napsání jednotlivých kapitol byli přizváni odborníci z regionů Čech a Moravy. Autoři chtěli tímto dílem vzdát hold tvůrcům známým a neznámým i opatrovatelům betlémů, kteří se zasloužili o to, že uvedená díla můžeme ještě stále spatřit a podělit se se čtenáři o své znalosti a lásku k betlémům. Kniha obsahuje mimo jiné: o historii a významných tvůrcích betlémů, o betlemářství v naši zemi atd. Dále pojednává o významných betlémech v ČR, z nichž uvádím ty, ke kterým máme v naši oblasti nějaký vztah.
Betlémy Jar. Vaňka v kostelech v Brně, betlém ve Vranově u Brna, Českotřebovské muzejní betlémy, Jimramovský betlém Václava Pivoňky, Králické betlémy, betlémy Aloise Vajera – Moravské Budějovice, Tišnov a České Budějovice, Metoděje Floriána – Stará Říše, Svitavský betlém, klášterní betlém Znojmo – Louka. Samostatná kapitola je věnována betlémům v Praze.

Popis: 17×24 cm, 200 stran,  Cena: 399 Kč,  Váha knihy 0, 65 kg
Možno objednat na: www.grada.cz

Jesličky – staré nové písničky

Kritická edice zpřístupňuje zpěvníček adventních a vánočních písní Jesličky.
Staré nové písničky (1658), který sestavil jeden z nejvýznamnějších českých básníků Fridrich Bridelius SJ. Knižní publikace je první edicí prezentující tento barokní kancionál v úplnosti a ve všech třech základních dimenzích, tj. literární, hudební a jazykové. Písňové texty jsou editovány společně s notací, každá píseň je doprovázena textově a hudebně kritickými poznámkami, vysvětlivkami a diferenčním slovníkem. Kniha obsahuje také Katalog písní kancionálu Jesličky, v němž je vyložen původ a proměny jak textové, tak hudební složky všech písní Jesliček, a trojici doprovodných studií, které interpretují tento zpěvník a písně v něm shromážděné v několika vybraných dobových kontextech.

Součástí publikace je zvukové CD s nahrávkou kompletního repertoáru Jesliček.
Popis: 1× kniha, 1× CD, vázaná, 480 stran, 22 × 28,1 cm, česky
Edici připravili Pavel Kosek, Marie Škarpová a Tomáš Slavický.
Knížku i s CD si můžete objednat na internetové adrese:
https://www.kosmas.cz/knihy/190666/jeslicky.-stare-nove-pisnicky

Cena : 350 Kč + poštovné

Listy z kroniky českého betlémářství

Listy z kroniky českého betlémářství
(autor: PhDr. Vladimír Vaclík – zakladatel a čestný předseda Českého sdružení přátel betlémů)

Po úvodních kapitolách věnovaných historii a vzniku české betlemářské tradice, se autor v této publikaci snaží spíše memoárovou formou vzpomenout a připomenout jednotlivce, kteří se o rozvoj českého betlemářství přičinili.

Připomíná jak tradiční betlemářské lokality a významná muzea, tak především osobnosti, bez kterých by české betlemářství zdaleka nebylo na dnešní úrovni. Kniha tištěna na křídovém papíru, obsahuje více než 230 doprovodných barevných a černobílých fotomateriálů. rozměr 16 x 23 cm, 192 str., pevná vazba, ISBN 978-80-7405-143-2, vyd. 2012

Knihu za 390 Kč je možno objednat i po internetu na adrese: www.oftis.cz

Tiskárna a vydavatelství OFTIS Ústí nad Orlicí mimo jiné vydává i náš časopis Betlémy a betlemáři a v nabídce si zde můžete objednat i vystřihovací a skládací betlémy.

České sdružení přátel betlémů z.s.
Třebechovické muzeum betlémů
Masarykovo náměstí 1426
503 46 Třebechovice pod Orebem